Szkoła Podstawowa nr 6 w Puławach
Wpisany przez Maria Faber
Poniedziałek, 29 Wrzesień 2014 10:56
PDF Drukuj Email

Szkolna tradycja jest elementem integrującym całą naszą społeczność uczniowską oraz stanowi o niepowtarzalności miejsca jakim jest popularna "Szóstka". Przez wiele lat działalności naszej szkoły utrwaliły się i tradycje i zwyczaje przekazywane z roku na rok. Jedną z nich jest odbywający się zawsze we wrześniu Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Podczas tej imprezy uczniowie poszczególnych klas prezentują swoje umiejętności wokalne, śpiewając piosenki wojskowe z okresu II wojny światowej. Dzięki temu dzieci poprzez obcowanie z muzyką mają szansę ocalić te utwory od zapomnienia i sprawić, by stały się one łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością. Jest to z pewnością atrakcyjny sposób poznawania historii naszego kraju.

W tym roku konkurs piosenki poprzedził wykład pana Zbigniewa Kępki, nauczyciela historii, w którym prelegent przedstawił uczniom najważniejsze informacje o etosie Armii Krajowej i o Polskim Państwie Podziemnym, z okazji 75. rocznicy utworzenia tej organizacji

Zmieniony ( Poniedziałek, 29 Wrzesień 2014 11:08 )

75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Wpisany przez Maria Faber
Piątek, 26 Wrzesień 2014 06:09
PDF Drukuj Email

75 lat temu – 27 września 1939 r. w walczącej jeszcze Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – organizacja mająca walczyć o niepodległość kraju z dwoma okupantami. Tym samym rozpoczęto proces tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Przez Polskie Państwa Podziemne rozumiemy nie tylko konspiracyjne struktury zbrojne, ale możliwie wszystkie organa władzy państwowej, których kontynuacja była możliwa w warunkach konspiracyjnych. Założeniem była bowiem ciągłość funkcjonowania państwa po klęsce w wojnie obronnej 1939 r. utrzymana w zgodzie z postanowieniami konstytucji kwietniowej z 1935 r. W zgodzie z konstytucją przeprowadzono więc zmiany na najwyższych szczeblach władzy, a po niedługim czasie wyłoniono także nową Radę Ministrów. Również inne fakty, chociażby niepodpisanie aktu kapitulacji przed Niemcami i uznawanie przez państwa zachodnie rządu emigracyjnego miały niebagatelne znaczenie dla ciągłości państwa. Formalnie nadal prowadzono wojnę z Niemcami, budując siły zbrojne zarówno na emigracji, jak i w okupowanym kraju. Przedwojenny polski porządek prawny został więc, mimo dramatycznie trudnych warunków utrzymany.

Zmieniony ( Piątek, 26 Wrzesień 2014 06:21 )

Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>